Co można zrobić ze zużytą makulaturą?

Nie skupujemy książek i kartonów. Skup makulatury wyłącznie w punktach skupu.

Makulatura to surowiec, z którym spotykamy się na każdym kroku. Opakowania po produktach spożywczych i przemysłowych, zeszyty szkolne, zniszczone książki, gazety i czasopisma, ulotki reklamowe i dziesiątki innych tego typu odpadów trafiają do koszy na śmieci. Potrzeba zadbania o środowisko naturalne skłania nas do segregowania odpadów, wśród których makulatura zajmuje pokaźną część.

Zużyte papiery, pudełka tekturowe i stare gazety nie muszą jednak trafiać na wysypisko śmieci, gdzie przez wiele lat będą się rozkładać zanieczyszczając otoczenie. To cenny surowiec wtórny, który może być poddawany recyklingowi i ponownie wykorzystany do produkcji papieru lub opakowań. Chociaż cena makulatury nie jest wysoka, to oddając ją do skupu można zyskać parę złotych.

Oddanie makulatury do skupu jest najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się jej


Jeśli jesteś osobą o ekologicznych upodobaniach i w trosce o środowisko segregujesz śmieci z pewnością od czasu do czasu masz też problem ze stertą zebranej makulatury. Zamiast wyrzucać ją do osiedlowego kontenera możesz skorzystać z alternatywy, jaką jest punkt skupu makulatury. Nie tylko pozbędziesz się w nim swojego bagażu, ale też otrzymasz za niego pieniądze.

Skup makulatury to usługa, którą znajdziesz w każdej miejscowości. W miastach, do których zalicza się Warszawa, takie placówki oferują odbiór makulatury własnym transportem, jeśli jej ilość przekracza możliwości dostarczenia przez klienta. Jeśli kupiłeś meble, po których pozostała spora ilość opakowań, oddanie makulatury do punktu skupu jest dla Ciebie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Recykling makulatury przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego


O tym, że recykling przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ponowne wykorzystanie makulatury chroni naturę podwójnie. Z jednej strony jest to sposób na uniknięcie hałd śmieci. Z drugiej - to ochrona drzewostanu, który wycina się w nadmiarze jako surowiec do produkcji papieru. Recykling makulatury jest również bezpieczny dla środowiska.

Recykling nie wyeliminuje wycinki drzew, bowiem najlepsze gatunki papieru powstają wyłącznie z nowego surowca. Papier z odzysku pozwala jednak zachować drzewo, a przy masowej produkcji – cały las. Wybierając skup makulatury zamiast kosza, możesz uratować cząstkę przyrody. Recykling odpadów celulozowych pozwala też oszczędzić energię oraz zredukować zanieczyszczenia wód i powietrza.

Jakie produkty powstają z papieru odzyskanego z makulatury?


Makulatura to surowiec, który może być w stu procentach wykorzystywany w kolejnych procesach produkcyjnych. Przy recyklingu papieru nie pozostają żadne szkodliwe substancje uboczne, które mogłyby zagrażać środowisku naturalnemu. Efektem jest papier niższej klasy, który jednak doskonale nadaje się do produkcji wielu artykułów.

Z recyklingu surowca, jakiego dostarcza skup makulatury, pochodzi papier toaletowy, gazetowy, do pisania, kosmetyków, zapałek, szary papier pakowy, koperty listowe, brykiety opałowe i dziesiątki innych produktów. Dzięki nowoczesnym technologiom makulaturę po przetworzeniu wykorzystuje się też do produkowania izolacji domów, a nawet do ich budowy.

Jak przebiega recykling makulatury?


Recykling makulatury to proces wieloetapowy. Pierwszym krokiem jest skup makulatury, czyli gazet i innych odpadów celulozowych. Później zgromadzony surowiec dostarczany jest do zakładu przetwórczego. Tam materiał mieszany jest z gorącą wodą i rozwłókniany, wstępnie oczyszczony i odbarwiony. Drugi etap to mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń za pomocą specjalnie przygotowanych sit i hydrocyklonów.

Oczyszczona zawiesina celulozowa przeznaczona do produkcji papieru gazetowego lub do pisania poddawana jest kolejnemu odbarwianiu, a następnie bieleniu z wykorzystaniem środków chemicznych. Następnie ta zawiesina celulozowa jest zagęszczana i magazynowana w wieżach magazynowych masy makulaturowej. Z makulatury odzyskuje się 82% masy włókien. Pozostała cześć stanowi woda i zanieczyszczenia.

Czy papier można poddawać recyklingowi wielokrotnie?


Odpady celulozowe mogą być poddawane odzyskowi 3-4 razy bez większych strat jakościowych. Recykling jest uzasadniony ekonomicznie, ponieważ produkcja 1 tony papieru makulaturowego pozwala zaoszczędzić 17 drzew, 1.500 litrów ropy, 4200 kWh energii oraz 26.000 litrów wody. Przy rocznej światowej produkcji 318 mln ton zastąpienie tylko jej części makulaturą gwarantuje gigantyczne oszczędności.