Czy oddawanie złomu do skupu się opłaca?

Od kilkunastu lat w Polsce kładzie się duży nacisk na segregację odpadów. Wyrzucanie śmieci do jednego kosza wiąże się z koniecznością ponoszenia wysokich opłat za ich wywóz, a niektóre są nawet zagrożone mandatami karnymi. Segregacja może też przynieść korzyści finansowe właścicielom domu pod warunkiem, że zamiast wyrzucać odpady metalowe do koszy, zdecydują się na ich sprzedaż w skupie złomu. Czy takie działanie się opłaca?

Jakie są rodzaje złomu?

Chociaż zbieranie złomu obecnie kojarzy się głównie z bezdomnymi, przedstawiciele starszego pokolenia doskonale pamiętają, jak przed kilkudziesięciu laty odnosili do pobliskiego skupu sterty gazet czy odpadów metalowych. Sprzedaż złomu wymaga bowiem jego gromadzenia i to w ilościach wcale nie małych. Ponadto, opłacalność takiej sprzedaży jest tym większa, im bardziej złom jest posegregowany i oczyszczony. Dlatego też, aby sprzedawać złom i na nim zarabiać trzeba nie tylko wiedzieć, jak rozpoznać aluminium czy miedź, ale też umieć je zakwalifikować. Stosowany przez firmy podział pozwala wyróżnić:

  • złom stalowy – dodatkowo dzielony na wsadowy i niewsadowy, które różnią się przede wszystkim wielkością elementów,
  • złom żeliwny – dzielony na żeliwo białe (handlowe) i ciemne (maszynowe),
  • złom metali – aluminium, miedzi, cynku, ołowiu, stopów metali (np. mosiądz).

W przypadku tych ostatnich nie tylko warto wiedzieć, jak rozpoznać miedź, ale też umieć wyróżnić miedź Milbera, w kawałkach, pobiał czy inne jej rodzaje.

Skąd pozyskiwać złom do skupu

Zdecydowanie się na zbiórkę złomu i metali w celu ich sprzedaży w skupie wymaga przede wszystkim wiedzy na temat źródeł ich pozyskiwania. W wielu przypadkach skup metali kolorowych sam określa, jakie odpady przyjmuje. Natomiast jeśli takiej informacji nie ma, warto ją pozyskać z innych źródeł. Powodem jest to, że często użytkowane w domach urządzenia, części samochodowe, maszyny czy narzędzia kryją w sobie prawdziwe skarby. Jednym z nich jest np. drut miedziany nawinięty na cewkę indukcyjną, która stanowi stały element wielu silników.

Złom i stare żelastwo

Aby sprzedawać złom nie wystarczy jedynie wiedzieć, jak rozpoznać cynę czy mosiądz. Konieczna jest też wiedza, gdzie takie metale można znaleźć. A źródeł może być wiele. Przykładowo z mosiądzu są wykonywane stare okucia drzwiowe, klamki, stare garnki i patelnie, korpusy maszyn i urządzeń, grzejniki itp. Doskonałym źródłem aluminium są puszki po napojach, ale też stare naczynia, sztućce i talerze, elementy karoserii samochodowej oraz wiele innych przedmiotów użytkowych wyprodukowanych przed laty.

Jednym ze sposobów na pozyskiwanie metali kolorowych jest sprzątanie piwnic czy strychów. W stercie rupieci często odnajdują się niepotrzebne przedmioty, urządzenia czy maszyny, stare zabawki, wózki, sprzęt AGD, a nawet beczki i skrzynie. Podczas jednego sprzątania można zebrać surowce o wartości nawet kilkuset złotych.

Cena złomu od czego zależy?

Recykling metali kolorowych jest sposobem na obniżenie kosztów produkcji oraz ochronę środowiska. Dlatego wiele firm zajmuje się pozyskiwaniem złomu takich metali, a następnie segreguje go, częściowo przetwarza i odsprzedaje hutom czy innym producentom. Wiedząc jak rozpoznać mosiądz czy miedź można przy okazji zarobić nieco pieniędzy, przeznaczając je na różne drobne przyjemności. Zyski zależą od wielu czynników, w tym od rodzaju złomu i jego cen w skupie. Te z kolei są zróżnicowane.

Przeciętny zbieracz z pewnością zadaje sobie pytanie: „ile zarobię jeśli oddam kable miedziane, worek puszek po piwie czy stary kaloryfer?” Przyjmując metale kolorowe skup ustala swoje własne ceny, ale są one oparte o krajowe standardy rynkowe. Do głównych wyznaczników można zaliczyć:

  • województwo lub region (różnice w cenie za kilogram miedzi Milbera dochodzą nawet do 0,90 zł),
  • rodzaj metalu kolorowego – spośród popularnych metali najmniej skup płaci za złom aluminiowy (0.20 – 8 zł w zależności od rodzaju), najwięcej za złom miedziany (13 – 17.5 zł w zależności od rodzaju).
  • kategorię złomu (za miedź Milbera można otrzymać więcej niż z podbiał czy piecyki miedziane).

Recykling metali kolorowych obejmuje też złoto, srebro, platynę, wanad i inne pierwiastki, które są wprawdzie bardzo cenne, ale jednocześnie rzadkie. Znajdują się one w różnych urządzeniach, sprzęcie AGD i RTV, częściach samochodowych i elektronicznych czy akumulatorach. Tego typu odpady przejmują jednak wyłącznie wyspecjalizowane punkty skupu.

Czy w takich okolicznościach zbieranie złomu się opłaca? Z pewnością niesie ono ze sobą korzyści ekologiczne. Pozwala też pozbyć się nadmiaru zalegających śmieci. Systematycznie gromadząc puszki można w ciągu zarobisz na bilet do kina. Usuwając stare grzejniki po remoncie możesz liczyć na znacznie więcej.