Dlaczego warto oddać stary akumulator do skupu?

Sprzątasz garaż lub piwnicę swojego domu. Wśród wielu niepotrzebnych rzeczy znajdują się stare akumulatory samochodowe. Co z nimi zrobić? Wyrzucenie na śmieci nie wydaje się być najlepszym pomysłem. Zastanawiasz się więc czy jeszcze się do czegoś przydadzą. Często skutkuje to odłożeniem ich na półkę. To błąd, który warto naprawić. Jak? Oddając akumulator do punktu skupu.

Obecnie wiele punktów skupu złomu oferuje skup akumulatorów samochodowych. Przyjrzyjmy się powodom, dla których warto skorzystać z takiej możliwości. Korzyści jest bowiem naprawdę sporo. Co więcej, dotyczą one zarówno Ciebie, jak i środowiska naturalnego. Mamy nadzieję, że nasze argumenty przekonają Cię do tego, by nie przechowywać zbędnych, starych akumulatorów w swoim domu.

Oddając stary akumulator do skupu można zarobić

Zacznijmy od najbardziej przekonującego argumentu - oddanie akumulatora do skupu akumulatorów po prostu się opłaca. Za zużytą część dostaniesz bowiem zapłatę, która obecnie plasuje się na bardzo atrakcyjnym poziomie. Nie tylko pozbędziesz się więc niepotrzebnych, zalegających śmieci, które na dodatek mogą być niebezpieczne, ale również wzbogacisz swoją kieszeń.

Obecnie bardzo wiele punktów zbiórki złomu przyjmuje od swoich klientów akumulatory - niezależnie od ich rodzajów. Ceny, jakie proponują skupy, są naprawdę zadowalające - a to dlatego, że z tych urządzeń można odzyskać wiele cennych metali, nadających się do ponownego wykorzystania. Dzięki temu coraz więcej osób przekonuje się, że nie warto trzymać starych akumulatorów w swoich domach.

stare akumulatory warto oddać na skup

Przekazując akumulator do punktu zbiórki złomu akumulatorowego dbamy o środowisko naturalne

Względy materialne to jedno. Warto jednak mieć świadomość, że oddawanie akumulatorów do punktów skupu ma jeszcze inne, wcale nie mniej ważne zalety. Przede wszystkim jest wyrazem dbałości o środowisko naturalne. Musimy bowiem pamiętać, że stare akumulatory to ten rodzaj odpadów, które pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się na wysypisku śmieci.

Przekazanie akumulatora do punktu skupu to przede wszystkim szansa na odzyskanie cennych materiałów recyklingowych, takich jak ołów czy żelazo, które mogą zostać wykorzystane powtórnie. To również ochrona środowiska naturalnego przed skażeniem. Warto o tym pamiętać, ponieważ nieostrożne wyrzucanie akumulatorów na własną rękę może mieć poważne konsekwencje dla środowiska.

Czy wyrzucanie akumulatora na wysypisko jest niebezpieczne dla przyrody?

Obecnie prawie 100 procent akumulatorów w naszym kraju trafia do skupów. To bardzo dobra informacja, która oznacza, że w końcu dostrzegliśmy zagrożenia dla przyrody, jakie stwarza nieroztropne wyrzucanie akumulatorów bez odpowiedniej utylizacji. Wciąż jeszcze jednak wiele osób posiada w domu stare akumulatory. Dlaczego powinni się ich jak najszybciej pozbyć?

Akumulator znajdujący się na wysypisku czy zakopany w przydomowym ogródku wraz z innymi śmieciami, to niemałe zagrożenie. W jego wnętrzu znajduje się bowiem nie tylko kwas, ale również szkodliwe (zarówno dla środowiska, jak i naszego zdrowia) metale ciężkie, takie jak kadm czy ołów. Właśnie dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy wyrzucać akumulatorów wraz z innymi odpadami.

Na czym polega recykling akumulatorów?

Planujesz odwiedzić skup akumulatorów ołowiowych? To bardzo dobra decyzja! Zastanawiasz się jednak co stanie się z nim w późniejszym czasie? Przyjrzyjmy się więc temu jak wygląda recykling akumulatorów. Wiele zależy od tego, jaki akumulator odniesiesz do skupu. W przypadku wspomnianych akumulatorów ołowiowych, podczas recyklingu odzyskuje się z nich ołów oraz kwas siarkowy.

Jeśli zaś posiadasz akumulator niklowo-kadmowy zostaną z niego pozyskane płyty żelazo-niklowe oraz żelazo-kadmowe. Dodatkowo, znajdujący się w jego wnętrzu elektrolit zostanie poddany utylizacji, tak by nie szkodził środowisku naturalnemu. Z tego typu akumulatorem musisz udać się do punktu, który prowadzi skup akumulatorów niklowo-kadmowych. Tylko wtedy zostanie on bezpiecznie przetworzony.

Czy istnieje jakikolwiek powód dla którego warto zachować stary akumulator?

Jak więc widać, nie ma żadnych powodów, dla których warto zostawić stary akumulator na półce w swojej piwnicy lub garażu. Odniesienie go do punktu skupu akumulatorów to nie tylko mądra decyzja, przyczyniająca się do ochrony przyrody, ale również szansa na zarobienie pieniędzy. Dlatego też robiąc porządki nie zastanawiaj się - odwiedź skup starych akumulatorów i pozbądź się problemu.