Na czym polega recykling aluminium?

Aluminium to jeden z tych metali, które są powszechnie wykorzystywane w bardzo wielu branżach - również w produkcji opakowań spożywczych. Każdy z nas kupuje przecież napoje w puszkach wykonanych z tego właśnie tworzywa. Często zdarza się tak, że po wypiciu napoju po prostu wrzucamy je do kosza na śmieci. To poważny błąd! Odpady aluminiowe można bowiem z powodzeniem wykorzystać powtórnie.

Recykling aluminium polega na oczyszczeniu odpadów aluminiowych, przetopieniu oraz powtórnym wykorzystaniu. Dzięki temu nie tylko zmniejszamy ilość wyrzucanych śmieci, ale również przyczyniamy się do zmniejszenia kosztów nowych opakowań aluminiowych. Jak więc widać złom aluminiowy naprawdę warto wykorzystać powtórnie. Tym bardziej, że osoby, które odwiedzą skup aluminium, mogą na tym co nieco zarobić.

Proces odzyskiwania aluminium z surowców wtórnych jest złożony


Wiele osób uważa, że złom aluminiowy przetwarzany jest w bardzo prosty sposób. Tymczasem to nie do końca prawda. Nie jest bowiem tak, że felga samochodowa ponownie zostanie felgą. Odpady składające się z tego metalu muszą bowiem przejść przez szereg etapów, które pozwalają wykorzystać je ponownie, a tym samym zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.

Droga aluminiowej puszki wiedzie od skupu złomu, poprzez sortownię odpadów aż do odlewni. Mimo wszystko, jest to nadal bardziej opłacalne, niż stworzenie zupełnie nowych opakowań aluminiowych. Warto to sobie uświadomić i poznać ten proces. Dlatego też sprawdźmy jak krok po kroku wygląda odzyskiwanie aluminium z surowców wtórnych.

Typowe etapy recyklingu złomu aluminiowego


Odpady aluminiowe, które udaje się odzyskać, przewożone są do sortowni. To właśnie tu, za pomocą magnesu, wychwytuje się te elementy, które wykonane są z metalu i znalazły się tu przez przypadek. Po dokonaniu selekcji, odpady poddawane są oczyszczaniu. Odbywa się to za pomocą piaskarek, które usuwają nadruki, zabrudzenia i inne resztki. Tak przygotowane odpady tnie się na wióry aluminiowe, które zostają sprasowane.

W następnym etapie oczyszczone i przygotowane w paczki aluminium trafia do hut oraz odlewni. Sprasowane odpady poddaje się działaniu wysokich temperatur, w wyniku których ulegają one roztopieniu. Z tak przygotowanego surowca można po raz kolejny wykonywać felgi, puszki lub inne aluminiowe przedmioty. Cały proces recyklingu aluminium trwa stosunkowo długo, bo około 60 dni.

Czy recykling odpadów aluminiowych ma znaczący wpływ na środowisko?


Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Musimy bowiem wiedzieć, że problemem jest nie tylko rosnąca ilość śmieci, które rozkładają się przez setki lat i zajmując coraz więcej miejsca na naszej planecie, ale również zanieczyszczenie powietrza i wody. Do produkcji aluminium używa się bowiem boksytu. Proces ten nie jest obojętny dla naszego środowiska - powstałe zanieczyszczenia są poważnym problemem.

Co więcej, złoża boksytu nie odnawiają się. Jeśli więc nie będziemy poddawać recyklingowi coraz większej ilości odpadów aluminiowych, może dojść do sytuacji, w której tego cennego surowca zabraknie. Warto dodać, że recykling jednej tony aluminium pozwala zrezygnować ze zużycia aż czterech ton boksytu. Jak więc widać, kładzenie nacisku na wykorzystywanie surowców wtórnych jest w tym przypadku bardzo uzasadnione.

Aluminium można poddawać recyklingowi w nieskończoność


Co ważne, recykling odpadów aluminiowych nie musi odbywać się tylko raz. Felgi aluminiowe lub puszki, które zostaną przetopione na kolejne wyroby, z powodzeniem mogą ponownie trafić do skupu i być poddane procesowi recyklingu po raz kolejny. Metal ten nie traci bowiem swoich właściwości, w związku z czym jest praktycznie „nieśmiertelny”. Właśnie dlatego warto dbać o to, by odpady aluminiowe zostały przetworzone powtórnie.