Na czym polega recykling kabli miedzianych?

Miedź jest obecna w praktycznie wszystkich urządzeniach elektronicznych dostępnych obecnie na rynku. I choć tworzenie przewodów w oparciu o ten surowiec trwa od końca XIX wieku, to nadal cieszy się on ogromną popularnością wśród światowych producentów, głównie ze względu na swoje doskonałe właściwości przewodzące. Warto jednak wiedzieć, że światowe rezerwy tego pierwiastka w dosyć istotny sposób się kurczą! Tym bardziej istotna staje się kwestia recyklingu miedzi.

Dlaczego o tym piszemy? Dlatego, że powtórne wykorzystanie tego materiału jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale także dla portfela osoby, która zdecyduje się oddać przewody do punktu skupu miedzi. Nie wierzycie? To poczytajcie jak często dochodzi do kradzieży kabli w całej Polsce! Ten proceder trwa w najlepsze - złodzieje nie mają skrupułów by włamywać się nawet do dobrze strzeżonych siedzib firm. A nuż się uda, a korzyści ze sprzedaży miedzi na skupie skutecznie rekompensują cały wysiłek.

Uwaga - choć sami prowadzimy skup kabli miedzianych i zajmujemy się przetapianiem miedzi, w żadnym wypadku nie chcemy nikogo zachęcać do takich praktyk. Przewodów miedzianych w Waszym otoczeniu i tak jest całe mnóstwo. Zresztą, zobaczcie sami co może zawierać miedź:

  • Komputery
  • Telefony (stacjonarne, zwykłe “komórki”, ale także smartfony)
  • Laptopy
  • Stare telewizory

Wystarczy? A to dopiero początek! Nie sposób nie wspomnieć bowiem o kablach miedzianych, które są powszechnie stosowane w naszym otoczeniu. Które przewody wykonane są z miedzi?

Spore ilości tego surowca zawierają przede wszystkim kable instalacyjne, które znajdziemy choćby w budynkach mieszkalnych. Wszelkiego rodzaju obwody montowane w gniazdkach, wyłącznikach bądź oprawach oświetleniowych do dziś wykonywane są z miedzi. Oprócz tego, pierwiastek ten stosowany jest także w sprzętach AGD, takich jak na przykład kuchenki, pralki, ale też suszarki czy klimatyzatory.

Dlaczego miedź jest tak popularna? Wynika to z doskonałego przewodnictwa elektrycznego tego materiału. Co istotne, miedź występująca w urządzeniach elektrycznych jest naprawdę wysokiej jakości (czystość ok 99%), co pozwala na uzyskanie dobrej ceny na skupie.

Czy miedź można wielokrotnie poddawać recyklingowi?


Czy recykling miedzi wpływa na jej trwałość? Nie! Poprawne przeprowadzenie procesu odzyskania tego surowca pozwala na niemalże całkowite jego odzyskanie, bez jakichkolwiek strat na jakości czy właściwościach!

Specjaliści szacują, że nawet 80% miedzi będącej aktualnie w użytku pochodzi z recyklingu. To chyba najlepiej obrazuje dlaczego warto oddać nieużywane produkty zawierające ten pierwiastek do firmy, która zajmuje się odzyskiwaniem miedzi.

Jak przetapia się miedź?


Na czym polega przetapianie miedzi? Poniżej opisujemy cały proces, punkt po punkcie.

  1. Umieszczenie złomu miedzianego w piecu.
  2. Roztopienie złomu pod wpływem temperatury
  3. Redukcja miedzi
  4. Wylanie miedzi - jako kęsy bądź sztabki

Powyższa procedura ma miejsce w przypadku wysokiej jakości surowca. Jeżeli mamy do czynienia z kiepskim surowcem, to wtedy odzyskany złom miedziany zostaje poddany procesowi elektrorafinacji, czyli oczyszczenia. Odbywa się to za pomocą kwasu siarkowego, w którym umieszczone zostają miedziane elementy.

Warto przy tym dodać, że spora część światowego popytu na miedź zaspokajana jest za pomocą tak zwanych odpadów fabrycznych. W procesie produkcji elektroniki niemalże zawsze pewna ilość materiału pozostaje nieużyta. Doskonalenie procesów produkcyjnych sprawia jednak, że odpadów jest z roku na rok coraz mniej, a rosnące zapotrzebowanie na miedź w coraz większym stopniu zużywa światowe zasoby tego surowca. To właśnie dlatego tak istotny jest recykling produktów zawierających miedź.

Gdzie wydobywa się miedź?


Polska jest jednym z miejsc, gdzie wydobywa się całkiem spore ilości miedzi. Szacuje się, że zasoby miedzi nad Wisłą wynoszą około 26 milionów ton. Największa ilość tego surowca znajduje się w województwie dolnośląskim, a konkretnie w okolicach Legnicko-Głogowskiego Okręgu Przemysłowego.

Obok naszego kraju w wydobyciu miedzi przodują takie państwa jak Peru, Chile, Australia, Meksyk, a także Chiny, Stany Zjednoczone i Rosja.

Oddanie kabli miedzianych do skupu pozwala na przeprowadzenie ich recyklingu


Jedynym sposobem na poprawę sytuacji ze zmniejszającymi się zasobami miedzi jest recykling urządzeń zawierających ten surowiec. Zdecydowanie nie polecamy samodzielnego rozbierania urządzeń elektronicznych celem odzyskania z nich miedzi! Poza tym, że istnieje ryzyko utracenia sporej ilości tego surowca, jest to również bardzo czasochłonne dla osoby, która nie posiada odpowiedniego sprzętu. I co najważniejsze, samodzielne wydobywanie miedzi z urządzeń elektronicznych czy kabli może być po prostu niebezpieczne dla środowiska.