Skup aluminium, czyli dlaczego warto zbierać puszki??

Kiedy myślimy o zbieraniu złomu, a zwłaszcza puszek, większość z nas ma przed oczami osoby żyjące w niedostatku lub bezdomnych. To szkodliwy mit, z którym warto walczyć! Tak naprawdę każdy z nas może zająć się zbieraniem puszek. Ma to bowiem szereg korzyści, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim - segregując puszki nie przyczyniasz się do zanieczyszczania środowiska. Poza tym, możesz zarobić. W dzisiejszych czasach, w których większość z nas poszukuje oszczędności i możliwości zarobienia dodatkowej gotówki, jest to argument, który warto wziąć pod uwagę. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć o skupie puszek.

Jakiej ceny aluminium spodziewać się w 2019 roku?

Aluminium to metal kolorowy o szerokim zastosowaniu w wielu różnych branżach. Znaleźć go możemy wszędzie - od opakowań napojów aż po felgi w naszym samochodzie. Nic więc dziwnego, że jego cena jest naprawdę wysoka, tym bardziej, że wydobycie aluminium i jego przetworzenie nie jest sprawą prostą. To właśnie dlatego oddawanie puszek do punktu złomu jest rozwiązaniem, które zwyczajnie się opłaca, a wielu osobom pozwala podreperować domowy budżet. Sprawdźmy jednak konkrety - jakiej ceny za aluminiowe puszki możemy spodziewać się w 2019 roku? W tym miejscu warto zaznaczyć, że wiele zależy od indywidualnych cenników poszczególnych skupów, a nawet tego, jaką ilość puszek dostarczamy. Niemniej jednak, w 2019 roku kilogram aluminium może kosztować około 4-5 złotych.

Puszki po piwie

Ile puszek trzeba na kilogram złomu?

Wiemy już ile mniej więcej możemy zarobić na kilogramie aluminium. Skąd jednak wiedzieć ile kilogramów puszek mamy? Nie da się przecież ukryć, że warzenie wielkich worków w domowych warunkach nie jest rozwiązaniem praktycznym. Dlatego też zamiast zastanawiać się, jak zważyć nasze zbiory, o wiele lepiej po prostu... policzyć puszki. Zazwyczaj, kiedy mówimy o zbieraniu puszek, mamy na myśli puste opakowania po piwie oraz innych napojach. Zakładając, że chodzi nam o tradycyjne puszki (pół litrowej pojemności), musimy mieć ich około sześćdziesięciu, aby uzbierać kilogram aluminium. Oczywiście, jeśli w naszych zbiorach znajdują się mniejsze opakowania (np. po coli) może okazać się, że 60 puszek to wciąż nie kilogram. Warto mieć taką wiedzę - dzięki temu unikniemy rozczarowania w punkcie skupu. Osoby, które doskonale wiedzą ile puszek na kilogram muszą uzbierać, często decydują się na magazynowanie swoich zbiorów i wywożenie na skup np. kilku czy kilkunastu worków. Jeśli mamy miejsce na to, by móc w ten właśnie sposób odkładać puszki, warto to wykorzystać. Pamiętajmy bowiem, że dojazd do punktu skupu złomu to również koszt - wywożąc dużą ilość puszek ponosimy go tylko raz.

Uwaga - nie wszystkie puszki są z aluminium!

Przywykliśmy sądzić, że wszystkie puszki, w jakie pakowane są napoje i produkty spożywcze, są wykonane z aluminium. To jednak nie jest prawdą. Możemy więc przeżyć duże rozczarowanie udając się do punktu skupu - szczególnie, jeśli nie potrafimy odróżniać między sobą poszczególnych metali. Z czego więc, poza aluminium, wykonywane są puszki i jak poznać, które warto zanieść do skupu aluminium? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że jeszcze kilka lat temu rzeczywiście, praktycznie wszystkie puszki, w których znajdowało się piwo, napoje gazowane czy produkty spożywcze były wykonane z czystego aluminium. Materiał ten nie reaguje bowiem z napojami i żywnością, przez co opakowania te nie miały szkodliwego wpływu na nasze zdrowie. Niestety, rosnące ceny aluminium, które tak cieszą oddających puszki na skup jednocześnie martwią producentów, którzy często szukają oszczędności. Wielu z nich (szczególnie marki oferujące np. bardzo tanie, dostępne w marketach piwo) postanowiło skorzystać z materiałów z domieszką stali. Takie puszki są bowiem znacznie tańsze. Jak więc rozpoznać czy puszki, które chcemy oddać na skup są wykonane z aluminium czy też ze stali? To bardzo proste. Potrzebujemy jedynie magnesu. Jeśli puszka zostanie przez niego przyciągnięta - z całą pewnością nie jest aluminiowa. Przypomnijmy bowiem, że metale kolorowe nie reagują na przyciąganie magnesu. Takie puszki również możemy oddać na skup, ale ich cena będzie niestety niższa.

Czy na zbieraniu puszek da się zarobić?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które dowiadują się o cenach skupu puszek oraz innego złomu. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Owszem, cena puszek aluminiowych jest dość atrakcyjna, jednocześnie jednak na kilogram trzeba ich naprawdę sporo. Tak więc, jeśli chcemy oddawać na skup puszek jedynie te opakowania po produktach, które zużyliśmy sami - raczej trudno liczyć na stały zastrzyk gotówki, który zasili domowy budżet. O wiele lepiej sytuacja przedstawia się w przypadku osób, które zajmują się zbieraniem puszek również od innych ludzi, w okolicach śmietników czy lasów. Nie każdy jednak ma czas i ochotę, by się tym zajmować. Niemniej jednak, jeśli wybierasz się na spacer do lasu lub nad jezioro - warto pomyśleć o zabraniu ze sobą np. worka foliowego.

Aluminiowe puszki

Możesz w ten sposób powiększyć swój zbiór, a tym samym zarobek, a jednocześnie oczyścić środowisko, co również nie pozostaje bez znaczenia. Tak więc, jeśli nie jesteśmy „zawodowymi” zbieraczami puszek, nie możemy liczyć na duże dochody z tego tytułu. Niemniej jednak i tak pozbywamy się przecież śmieci, a dodatkowo możemy zarobić nawet kilkadziesiąt złotych podczas oddawania jednej partii puszek, których zawartość zużyliśmy. Jest to więc rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Podsumowując, zbierając puszki aluminiowe możesz wspomóc budżet domowy drobnymi kwotami, które przeznaczysz na przyjemności lub zaoszczędzisz na wybrany cel. Dodatkowo zyskasz świadomość, że przyczyniasz się do zmniejszenia wydobycia aluminium oraz nie zanieczyszczasz środowiska kolejnymi, niewykorzystanymi śmieciami. Praktycznie każdy skup przyjmuje aluminium - pamiętaj jednak o tym, żeby sprawdzić jakie ceny oferuje. Nawet niewielkie różnice przekuwają się bowiem na twój zysk.