Skup metali kolorowych - co można oddać? ?

W domu każdego z nas znajduje się wiele nieużywanych metalowych przedmiotów, które trudno określić inaczej niż mianem śmieci. Często bywa tak, że chcielibyśmy się ich pozbyć, ale nie za bardzo wiemy gdzie. Trudno jest nam określić z jakiego metalu stworzony został dany przedmiot oraz czy nadaje się do skupu metali kolorowych. Spróbujmy więc odpowiedzieć na te pytania. Posiadając wiedzę na temat metali kolorowych możemy nie tylko uprzątnąć przestrzeń wokół siebie i przyczynić się do dbałości o środowisko naturalne, ale również nieco zarobić.

Miedziane elementy sanitarne

Metale kolorowe - co to jest?

Zacznijmy od samego początku, a więc od odpowiedzi na pytanie czym są metale kolorowe. Mówiąc najprościej, metale kolorowe to wszystkie metale, które nie zawierają w swoim składzie żelaza. Wśród nich wymienić możemy metale lekkie oraz ciężkie. Dzięki różnorodnym właściwościom fizycznym, którymi się charakteryzują, znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, a co za tym idzie - również naszego życia. Metale kolorowe wykorzystywane są wszędzie - jako opakowania do żywności, elementy urządzeń elektronicznych, mebli, maszyn i narzędzi. Z pewnością niejednokrotnie natknąłeś się na ogłoszenie „oddam kable miedziane” - w ich wnętrzu także znajdują się metale kolorowe, a konkretniej właśnie miedź, która doskonale przewodzi prąd.

Jakie są rodzaje metali kolorowych?

Metale kolorowe, zwane również metalami nieżelaznymi, występują w wielu rodzajach. Wśród nich wymienić możemy dwie podstawowe grupy, o których już wspominaliśmy. Są to metale lekkie, wśród których znajdują się aluminium, magnez i tytan (oraz ich stopy), a także metale ciężkie, czyli miedź, cynk, nikiel, cyna, ołów, kadm oraz ich stopy. Metalami kolorowymi są również metale szlachetne, czyli srebro i złoto, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Każdy z tych rodzajów metali występuje w środowisku naturalnym i choć łączy je brak związków żelaza, wyróżniają się całkowicie innym wyglądem oraz właściwościami fizycznymi. To właśnie dlatego wiele osób ma problem z poprawnym ich rozpoznawaniem.

Jak rozpoznać metale kolorowe?

Wiele osób, które wiedzą o istnieniu metali kolorowych, tak naprawdę nie wie do końca w jaki sposób rozpoznać, z którym z nich ma do czynienia. Tymczasem rozróżnianie metali kolorowych nie jest trudne. Zacznijmy od najpopularniejszego z nich, czyli aluminium. Jak rozpoznać aluminium? To bardzo proste. Jest to metal o srebrnym kolorze, który jest bardzo plastyczny, mało odporny na działanie siły. Elementy aluminiowe bez problemu powinniśmy zgnieść w dłoniach. Aluminium jest odporne na korozję oraz dobrze przewodzi ciepło. Kolejnym rodzajem metali kolorowych, który często znaleźć możemy w swoim domu, jest miedź. Jak rozpoznać miedź? Mówiąc najprościej jest to metal o czerwonawym połysku, doskonale przewodzi ciepło oraz energię elektryczną. Charakteryzuje się ciągłością i plastycznością (zwłaszcza po ogrzaniu). Co ciekawe, stare i zniszczone elementy, które wykonane są z miedzi, będą miały kolor... zielony. Wystarczy przyjrzeć się miedzianym dachom lub posągowi Statuy Wolności, by przekonać się, że to prawda.

Ocynkowane pojemniki

Cyna - to również metal, który możesz znaleźć w zbiorze niepotrzebnych przedmiotów w twoim domu. W jaki sposób rozpoznać cynę? Jest ona metalem, który posiada srebrny kolor o lekko niebieskim odcieniu. Jest metalem kowalnym, to znaczy, że w obróbce cieplnej poddaje się naciskowi siły, przybierając pożądane przez nas kształty. Co ciekawe, wykorzystuje się ją do łączenia innych metalowych elementów poprzez lutowanie. Ostatni metal kolorowy, który warto poznać, to mosiądz. Bardzo często wykorzystywany do wykonywania wielu dekoracji domowych, charakteryzuje się pomarańczowo-złotym kolorem, który przypominać może nieco miedź. Jeśli chcemy mieć pewność, że coś jest wykonane z mosiądzu, możemy sprawdzić czy przyciąga magnes. Mosiądz nie ma bowiem takich właściwości. Poza tym, stary mosiądz, w przeciwieństwie do miedzi, nie przybiera koloru zielonego - zniszczone mosiężne powierzchnie stają się po prostu ciemniejsze.

Co możemy oddać na skup metali kolorowych?

Najprostsza odpowiedź – wszystko, co stworzone zostało z metali kolorowych. Skup metali kolorowych przyjmie aluminiowe puszki, miedziane naczynia i ozdoby, aluminiowe felgi samochodowe, kable, elementy mebli i dekoracji, wykonane z kolorowych metali części maszyn, urządzeń i narzędzi. Warto więc dokładnie przejrzeć niepotrzebne nam przedmioty. Wiedząc, jak wyglądają poszczególne metale, z łatwością określimy co nadaje się do skupu metali kolorowych, a co warto zutylizować w inny sposób. Co ważne, metale kolorowe posiadają stosunkowo wysokie ceny, dzięki czemu oddając je na skup możemy co nieco zarobić, jednocześnie porządkując przestrzeń wokół siebie. Słowem - to po prostu się opłaca.

Aluminiowe puszki

Dlaczego recykling jest tak ważny we współczesnym świecie?

Mówiąc o recyklingu metali kolorowych warto wspomnieć nie tylko o osobistych korzyściach, takich jak uporządkowany dom czy drobne kwoty, jakie możemy zarobić na oddawaniu metali do skupu. Warto zadbać o oddawanie metalowych przedmiotów również ze względu na ochronę środowiska. Wszystkie przedmioty wykonane z metali kolorowych mogą bowiem zostać poddane recyklingowi, a więc wykorzystane powtórnie. Ma to szereg zalet. Po pierwsze przetworzenie już istniejących metalowych przedmiotów na inne jest znacznie tańsze niż wydobywanie metali. Oszczędności są naprawdę spore. Poza tym, wydobywanie metali, którego możemy uniknąć dzięki recyklingowi, nie pozostaje bez wpływu na nasze środowisko. Wymaga bowiem zużycia dużych ilości wody, wykonywania wykopów i odwiertów, a także ogromnej ilości energii. Słowem, recykling jest po prostu opłacalny dla każdego z nas oraz dla naszej planety. Podsumowując, większość przedmiotów wykonanych z metali możemy z powodzeniem oddać na skup metali, a tym samym przyczynić się do ochrony środowiska. Warto już dziś przejrzeć więc niepotrzebne nam rzeczy i rozpocząć porządki. Tym bardziej, że wystarczy odrobina wprawy, by bez żadnego problemu nauczyć się rozpoznawać metale kolorowe.