Zbieranie makulatury. Co warto wiedzieć?

Nie skupujemy książek i kartonów. Skup makulatury wyłącznie w punktach skupu.

W ciągu roku, przeciętny człowiek zużywa około 50 kilogramów papieru. To ogromne marnotrawstwo tak cennych zasobów przyrody. Do produkcji papieru konieczne jest wycinanie drzew, a przy tym dochodzi do zużycia ogromnej ilości wody czy nawet ropy. To dlatego warto przyjrzeć się tematowi recyklingu papieru. Co Ty, jako zwykły człowiek możesz zrobić, by takie ilości papieru nie były marnotrawione? Wbrew pozorom - bardzo wiele! Segregacja papieru to jedno - kolejnym krokiem świadomego obywatela, dbającego o środowisko naturalne, powinien być recykling papieru i tektury.

Segregacja papieru - co możemy oddać do przetworzenia? Dobra wiadomość jest taka, że do recyklingu papieru może zostać użytych większość rzeczy z tego materiału jakie mamy w domu. Bardzo ważna jest segregacja papieru. Nie wszystkie produkty, które powszechnie uważamy za wykonane z tego materiału mogą być bowiem oddane do skupu. To dlatego podajemy kilka przykładów przedmiotów, które bez problemu podlegają przetworzeniu:

  • Gazety
  • Czasopisma
  • Zeszyty
  • Kalendarze
  • Papier ksero
  • Koperty
  • Wydrukowane dokumenty
  • Torby na zakupy z papieru
  • Ścinki papieru

Rozejrzyj się po swoim domu lub mieszkaniu. Zobacz jak wiele masz rzeczy, które Ci zalegają, a które bez najmniejszego problemu możesz oddać do recyklingu. Kilogram makulatury w skupie kosztuje dobrych kilka złotych. Po co zatem zabierać sobie niepotrzebnie przestrzeń w miejscu, w którym mieszkasz?

Jaki papier z recyklingu?


Zastanawiasz się zapewne jakie są dalsze losy makulatury, którą oddajesz do punktu skupu lub segregujesz i wyrzucasz do osiedlowego pojemnika na niepotrzebny papier. Tak naprawdę, każdy kilogram makulatury, jaki uda Ci się zebrać, to już dużo. Z takiego materiału mogą być wykonane wszelkiego rodzaju produkty, w przypadku których jakość papieru nie jest priorytetem. Przykłady? Ot, choćby zeszyty szkolne, ręczniki papierowe, papier toaletowy, wytłoczki na jajka czy nawet kolorowy papier pakowy. Możliwości recyklingu papieru jest naprawdę sporo. Papier z recyklingu - jak powstaje?

W jaki sposób przebiega recykling papieru i tektury? Poniżej postaramy się pokrótce opisać cały proces.

Krok 1: Magazynowanie

Na tym etapie, zebrane kilogramy (a z reguły raczej tony) papieru przekazywane są do papierni. Tam dochodzi do ich rozpakowania i segregacji. Potem, trafiają do urządzenia znanego jako rozwłókniacz.

Krok 2: Obróbka makulatury

Odpowiednio wyselekcjonowany papier jest następnie mieszany z gorącą wodą w maszynie określanej jako rozwłókniacz. W tym momencie dochodzi do podziału papieru na włókna celulozowe, a sam surowiec jest wzbogacany o związki chemiczne, które pozwalają na jego skuteczne odbarwienie. Na tym samym etapie dochodzi też do oczyszczania makulatury z różnego rodzaju zabrudzeń. Do tego celu stosowana jest zarówno chemia, jak i różnego typu narzędzia, które pozwalają na mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń.

Krok 3: Odbarwienie

Nie jest ono częścią każdego procesu recyklingu, ale stosuje się je w przypadku przygotowania makulatury do użycia jako papier gazetowy czy do pisania. Odbarwienie polega na aplikacji pęcherzyków powietrza, które wraz ze stworzoną jednocześnie pianą, usuwają pozostałości farby drukarskiej. Uwaga - jeżeli papier z recyklingu ma zostać użyty do przerobu na tekturę czy w innych zastosowaniach, w których perfekcyjny wygląd surowca nie jest koniecznością, to ten etap jest pomijany.

Krok 4: Bielenie

Ostatnim krokiem w przygotowaniu papieru do ponownego użycia jest bielenie. To proces w ramach którego stosowana jest chemia, pozwalająca materiałowi na uzyskanie białej barwy.

Recykling papieru - ile możesz zyskać?


Od jakiegoś czasu na praktycznie każdym osiedlu znajdziesz pojemniki, do których bez problemu wrzucić możesz makulaturę. My jednak zachęcamy do tego, aby niepotrzebne już materiały papierowe oddać jednak do skupu. Pamiętaj, że kilogram makulatury, który Tobie pewnie wydaje się absolutnie bezużytecznym, może być wart nawet kilkadziesiąt złotych w punkcie recyklingu.

Może zatem warto przemyśleć recykling papieru w formie oddania go na skup? Wiadomo - fortuny raczej na tym nie zarobisz, ale zyskasz kilka złotych, a przy tym przyczynisz się w pewien sposób do ochrony środowiska. Przetwarzanie papieru pozwala bowiem na dosyć konkretne oszczędności surowców. Naukowcy szacują, że recykling papieru nie tylko chroni lasy przed wycinaniem, ale również pozwala oszczędzić wodę (tona papieru z odzysku to nawet 26 500 litrów wody), zmniejsza zużycie energii oraz ogranicza wytwarzanie ścieków przemysłowych.